TopKoszulki.pl® • Koszulki damskie, męskie i dziecięce • bluzy i bokserki • najlepsze ceny, mega prezenty i zawsze aktualne koszulki z nadrukiem
Wysyłka z PL w 24h Zwrot do 365 dni
Bestsellery

Jesteś wege? Świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Jesteś wege? Świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

Czy wiesz, że jednym z pierwszych znanych wegetarian był Leonardo da Vinci, który zrezygnował z jedzenia mięsa ze względów etycznych? Obecnie wiadomo jednak, że zróżnicowana dieta roślinna jest dobra dla zdrowia osób w każdym wieku - bez względu na poglądy. Jesteś wegetarianinem? Pokaż to światu i świętuj Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu w koszulce z motywem wege!

Na czym polega wegetarianizm?

Bycie wegetarianinem to świadoma postawa, która polega na zachowaniu diety i stylu życia, w którym eliminuje się mięso, ryby i owoce morza, a także produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak np. smalec. Pierwsze wzmianki utożsamiane ze współcześnie rozumianym wegetarianizmem pojawiają się w mitologii, gdzie naród Logofagów nie jadł mięsa. Światowy Dzień Wegetarianizmu, przypadający na 1 października, to święto ustanowione dopiero w 1977 r. przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Jego celem jest szerzenie wiedzy o wegetarianizmie i związanym z nim stylem życia.

Dlaczego warto zostać wegetarianinem?

Względy zdrowotne

Przestrzeganie diety roślinnej ma udowodnione pozytywne działanie na organizm. Ogranicza też ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak np. rak jelita grubego. Co więcej, wegetarianie to osoby o niższym współczynniku BMI i mniej narażone na otyłość. Dieta wege jest dietą lekkostrawną i pyszną, dzięki czemu daje uczucie sytości na długo, a jednocześnie nie obciąża nadmiernie przewodu pokarmowego. Prawidłowe zbilansowanie diety roślinnej sprawia, że posiłki są bogate w zdrowe tłuszcze, witaminy i inne cenne składniki.

Pobudki moralne

Osoby, które szerzą ideę bycia wegetarianinem, dostrzegają na co dzień problem głodu na świecie. Niektóre szacunki mówią, że gdyby więcej osób było na diecie roślinnej, to odsetek osób głodujących znacząco by spadł. Do tego dochodzą oczywiście także kwestie związane z koniecznością zabicia niewinnych zwierząt. Często przetrzymywane w złych warunkach, są pielęgnowane tylko po to, aby móc je zabić i przeznaczyć do spożycia.

Racje ekologiczne

Dieta wege opiera się na tym, że obfituje w produkty roślinne. Dzięki temu chroni się obszary, na których hoduje się zwierzęta przeznaczone na rzeź. Ogranicza się także wycinkę lasów. Zaburzenie gospodarki wodnej czy erozje gleb to w dużej mierze dzieło człowieka, które wynika z konieczności niszczenia natury w celach konsumpcyjnych. 

Edukacja przez zabawę - koszulki dla wegetarian

Styl ubierania się, motywy na rzeczach, rodzaj biżuterii, sposób zachowywania się itd. wskazują to unikalne cechy, jakimi obdarzony jest każdy człowiek. Koszulka z zabawnym motywem to idealny sposób, aby zwrócić uwagę na ważne kwestie, ale w sposób żartobliwy. To doskonały sposób, aby wyróżnić się z tłumu, a także idealny pomysł na prezent dla osoby wege. Szukasz prezentu dla wegetarianina? Zobacz nasze propozycje!

 

koszulka rośliny zamiast padliny

Męska koszulka "Jadam rośliny zamiast padliny"

Tekst "Jadam rośliny zamiast padliny" to wdzięczne, rymujące się hasło. Dzięki temu zapada w pamięć każdej osobie, która chociaż raz je przeczyta. Zastosowanie czasownika w pierwszej formie - (ja) jadam - pozwala utożsamić się z napisem. Rośliny to lepszy wybór, który pozbawiony jest negatywnych konotacji i skojarzeń, jakie wiążą się z padliną. Chociaż wydźwięk koszulki jest zabawny, to zwraca uwagę na to, że dietę wzbogacona o białko zwierzęce poprzedza zabijanie zwierząt. Padliną określa się bowiem zwłoki zwierzęce, które są pokarmem dla hien, sępów czy diabłów tasmańskich.

top zostań vege

Damski tank top "Zostań vege"

Kolorowy t-shirt z nadrukiem uroczej krowy, która trzyma tabliczkę "Zostań vege" to jasny komunikat i zachęta do przejścia na wegetarianizm. Vege to skrót od vegetables, czyli z języka angielskiego - warzywa. A jak mówi znane powiedzenie - jesteś tym, co jesz. Osoby będące na diecie roślinnej długo zachowują witalność i świeży umysł. Jedzenie owoców i warzyw sprzyja zdrowiu - powinny być one zatem podstawą każdego posiłku. Wyeliminowanie mięsa z diety jest możliwe. Trzeba tylko chcieć!  

koszulka hakuna batata

Damska koszulka "Hakuna Batata"

"Hakuna batata, jak cudownie to brzmi. Hakuna batata, to nie byle bzik! Naucz się tych dwóch radosnych słów - hakuna batata!" - chciałoby się zaśpiewać, widząc koszulkę z interpretacją popularnych wersów piosenki "Hakuna Matata" z "Króla Lwa". Wystarczyło zmienić jedną literę w haśle bohaterów bajki uwielbianej przez wielu, aby powstał zabawny napis na koszulce, niosący jednocześnie ważne przesłanie. Bataty to tak zwane słodkie ziemniaki. Warzywa, od których często zaczynają swoją przygodę wegetarianie w przygotowywaniu zdrowych, pożywnych i pysznych przekąsek oraz dań. T-shirt Hakuna Batata to połączenie zabawnej grafiki zadowolonego batata i popularnego hasła, które zapada w pamięć i budzi pozytywne emocje.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu już 1 października - świętuj go razem z TopKoszulki.pl!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium